Лични алати
Пријави се
Трага: Дома Настани Недела на роботиката

Недела на роботиката

кога 19.03.2019.
од 17:30 до 19:30
Додај настан во календар вКал (vCal)
иКал (iCal)

 

 

 

 

Во скоп на Неделата на роботиката во соработка со  Young Engineers Скопје Македонија (STEM едукација во Македонија),  Факултетот за електротехника и информациски технологии и RoboMac 2019,Ве покануваме во вторник (19.03.2019), почнувајќи од 17:30 во Амфитеатарот на ФЕИТ, на настан за деца кои сакаат да видат вистински роботи и да слушнат за таинствениот свет на нивното функционирање, да научат што е вештачка интелигенција, како се движат и како размислуваат машините.

Предавањето ќе биде прилагодено за детска возраст, спроведено од стручен кадар на ФЕИТ а наменето за заинтересирани родители и деца од Основно образование.